Droga S6 z Koszalina do Gdańska - kiedy będzie gotowa?

Z najnowszych informacji GDDKiA wynika, że dwupasmowa droga S6 z Koszalina do Gdańska będzie gotowa do 2025 roku. Inwestycja, na której realizację mieszkańcy Koszalina czekają do wielu lat, jest obecnie w fazie przygotowania do przetargów. Część drogi łącząca Szczecin z Koszalinem jest już gotowa. Została oddana do użytku w 2020 roku.

Całkowita długość trasy S6 będzie wynosiła 200 kilometrów. Droga ekspresowa już została oddana do dyspozycji kierowców na odcinku od Szczecina, przez Kołobrzeg, do Koszalina.

Droga S6 z Koszalina do Sianowa - kiedy gotowa?

Najbardziej problematycznym odcinkiem dla wykonawców okazał się ten z Koszalina do Sianowa. Zgodnie ze wcześniejszymi planami, już dziś kierowcy mieli mieć możliwość korzystania z drogi dwupasmowej łączącej Koszalin i Sianów. Odkrycie jeziora podziemnego podczas budowy sprawiło, że wykonawca wycofał się z inwestycji. Konieczne było znalezienie nowego.

W związku z podziemnymi źródłami konieczne są zmiany projektowe. W nowo ogłoszonym przetargu wystartowało pięć firm. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum Polbud Pomorze. Wraz z dokończeniem inwestycji, ruch tranzytowy będzie mógł omijać Koszalin. Na to z utęsknieniem czeka wielu mieszkańców miasta. Obecnie stan dróg w Koszalinie jest w bardzo złym stanie. Częściowo przyczyną jest ruch samochodów ciężarowych przejeżdżających przez miasto.

Droga z Koszalina do Słupska - kiedy będzie gotowa?

Kolejnym często pojawiającym się pytaniem jest to dotyczące ukończenia drogi łączącej Koszalin ze Słupskiem. Z informacji GDDKiA wynika, że w wakacje odbędą się ostatnie przetargi dotyczące wyboru wykonawców. Realizacja budowy drogi S6 pomiędzy Koszalinem i Słupskiem jest podzielona na trzy etapy: Koszalin-Sianów, obwodnica Sławna, Sławno-Słupsk. Droga pomiędzy Koszalinem i Słupskiem będzie gotowa prawdopodobnie dopiero w 2025 roku.

Dwupasmówka z Koszalina do Gdańska - kiedy zostanie oddana do użytku?

Realizacja budowy całej trasy łączącej Koszalin i Gdańsk jest uzależniona w znacznej mierze od ukończenia odcinka łączącego Koszalin ze Słupskiem. Przetargi na realizację odcinków drogi S6 pomiędzy Słupskiem a Gdańskiem zostały ogłoszone już w 2020 roku. Ukończenie budowy drogi ekspresowej S6 pomiędzy Koszalinem i Gdańskiem znacznie ułatwi podróżowanie. Obecnie podróż samochodem z Koszalina do Gdańska wymusza podróż niebezpieczną drogą jednopasmową.

Droga dwupasmowa z Koszalina do Poznania

Inną, długo wyczekiwaną inwestycją jest droga dwupasmowa z Koszalina do Poznania. Będzie ona przebiegała przez Bobolice. Droga ekspresowa S-11 będzie miała całkowitą długość 450 km. Będzie można nią przejechać z Kołobrzegu, przez Koszalin, Bobolice, Szczecinek, Poznać, aż do Tarnowskich Gór w województwie śląskim. Ta droga znacznie ułatwi podróż nad morze mieszkańcom południowej części kraju. Obecnie dojazd nad morze prowadzi niebezpiecznymi drogami jednopasmowymi. W okresie wakacyjnym, w miejscach takich jak Przydargiń dochodzi do wielu wypadków.

Ukończenie inwestycji drogi S-6 łączącej Koszalin z Trójmiastem oraz jak najszybsza budowa drogi S-11 łączącej Koszalin z Poznaniem i Śląskiem sprawi, że podróżowanie z Koszalina będzie znacznie bezpieczniejsze.

Nowe inwestycje w Koszalinie

W związku z rozbudową sieci dróg łączących Koszalin z regionem, w mieście powstają nowe inwestycje. W pobliżu zjazdu z drogi S6 jest budowane nowe centrum handlowe. Koszalin Power Center to park handlowy, który jest zlokalizowany w północnej części miasta. Na jego terenie zostanie zbudowany m.in. sklep Leroy Merlin w Koszalinie, Agata Meble oraz Lidl. Nowe centrum handlowe będzie dysponowało bardzo dużym parkingiem. Kiedy Koszalin Power Center będzie otwarte? Zgodnie z planem zakupy w nowym centrum handlowym w Koszalinie będzie można zrobić już w 2022 roku.

Droga S6 przyczyniła się do realizacji wielu mniejszych inwestycji w Koszalinie. Przy ulicy Morskiej, tuż przy zjeździe z drogi S6, otworzono nową restaurację McDonald`s. Z kolei na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstaje Panattoni Park w Koszalinie. Dwa budynku typu multi-tenant będą miały powierzchnię 65 000 metrów kwadratowych. Miejmy nadzieję, że to nie koniec inwestycji w Koszalinie. Dużo niezagospodarowanych terenów wciąż pozostaje m.in. w południowej części miasta przy ulicy Gnieźnieńskiej.