Trzypokojowe mieszkania najpopularniejsze wśród kupujących

Z raportu przygotowanego przez HRE Investments wynika, że największą popularnością wśród kupujących cieszą się mieszkania trzypokojowe. Analizując dane GUS wywnioskowano, że właśnie tego typu lokale były przedmiotem ponad 41 procent ubiegłorocznych transakcji. Z kolei najmniejszą popularnością cieszą się kawalerki. W ubiegłym roku tylko 6,1 procent transakcji dotyczyło mieszkań jednopokojowych. Dużą popularnością cieszą się również mieszkania dwupokojowe, które były przedmiotem niemal co trzeciej transakcji w ubiegłym roku (31,4). Tego typu lokale są bardzo często nabywane w celach inwestycyjnych pod wynajem. Mieszkania czteropokojowe i większe cieszą się również nieco mniejszą popularnością (20,9).

Mieszkania 3-pokojowe są w wielu przypadkach optymalnych wyborem dla par myślących o założeniu rodziny lub już posiadających potomstwo. Lokale tego typu są bardzo często sprzedawane w praktycznym układzie z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie zwykle przekłada się na mniejszy metraż mieszkania, co z kolei skutkuje zmniejszeniem kosztów użytkowania lokalu (niższe koszty ogrzewania, opłaty administracyjne, wygoda domowników). Mieszkania 3-pokojowe są dostępne w metrażach zaczynających się już od nieco ponad 40 metrów kwadratowych.

W ostatnim czasie zauważono ponadto tendencję zmniejszania powierzchni mieszkań w nowych budynkach mieszkalnych. Klienci coraz częściej rozglądają się na mniejszymi mieszkaniami o praktycznym rozkładzie pomieszczeń.

(mm)

Źródło: HRE Investments