Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie - kiedy powstanie?

Już niedługo z mapy Koszalinie zniknie jeden z najmniej atrakcyjnych wizualnie obiektów architektonicznych - dworzec kolejowy. Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie będzie gotowy prawdopodobnie już w 2023 roku. Obecny budynek dworca zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowy obiekt. Będzie on w pełni dostosowany do najnowszych standardów. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się już na przełomie 2021/2022 roku.
 
Zgodnie z założeniami do końca bieżącego roku powstanie projekt nowego dworca w Koszalinie. Zwycięzcą przetargu na wykonanie projektu budynku stacji kolejowej jest firma TBiArchitekci. Kosz realizacji zlecenia to 453 tys. złotych. Projekt ma być gotowy w ciągu 52 tygodni od momentu podpisania umowy. 

Do końca 2021 roku ma być wydane pozwolenie na budowę. Właściwe prace budowlane zostaną rozpoczęte w 2023 roku. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe.

Kiedy powstanie nowy dworzec kolejowy w Koszalinie?

Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie zostanie oddany do użytku pod koniec 2024 roku. Stary dworzec zbudowany w latach 60-tych ubiegłego wieku zostanie wyburzony. Pozostawione zostaną jedynie zabytkowe freski w holu głównym oraz tunel. Zostały one bowiem objęte ochroną konserwatorską. Sam budynek został wykreślony z rejestru zabytków w 2019 roku.

Reklamy w centrum Koszalina

Miejmy nadzieję, że wraz z budową nowego dworca z centrum Koszalina zostaną również usunięte szpetne reklamy umieszczane na wysokości dworca autobusowego. Trudno sobie wyobrazić, że nowy koszaliński dworzec kolejowy mógłby być zasłaniany przez marnej jakości banery reklamowe. Tym bardziej że drogą koło dworca w okresie wakacyjnym przejeżdża tysiące turystów z całej Polski. Więcej informacji na reklam w centrum miasta oraz innych wad Koszalina znajdziesz na nowym portalu lokalnym KoszalinCity.pl.