Ceny mieszkań w Koszalinie - sierpień 2019 (08/2019) - raport N Biuro Nieruchomości

Ceny mieszkań na koszalińskim rynku nieruchomości wzrosły w ciągu miesiąca o 0.34 procent. Średnia cena ofertowa mieszkania w Koszalinie wynosi obecnie 4834 zł za metr kwadratowy. Jeszcze miesiąc temu (lipiec 2019) średnia cena mieszkania w Koszalinie wynosiła 4818 zł/m2. Z kolei pół roku temu (marzec 2019) średnia cena ogłoszeniowa mieszkania szacowana była na 4959 zł/m2. Wobec tego w ujęciu 6-miesięcznym ceny mieszkań w Koszalinie spadły, aż o 2.51 procent. Najwyższy w tym roku poziom cen zanotowano w miesiącu kwietniu. Wówczas mieszkania oferowano średnio po 4963 złotych za metr kwadratowy. Spowolnienie wzrostu cen może być spowodowane sezonowością na rynku. Liczba transakcji zawieranych na rynku nieruchomości w okresie wakacyjnym jest zwykle niższa, niż w innych miesiącach.

W sierpniu zdrożały jedynie mieszkania 4-pokojowe

Z analizy wszystkich ogłoszeń zamieszczanych w serwisie Otodom.pl wynika, że w sierpniu ceny kawalerek, mieszkań 2-pokojowych i 3-pokojowych nieznacznie spadły. Średnia cena ofertowa metra mieszkania jednopokojowego w Koszalinie utrzymała się w sierpniu powyżej poziomu 5000 zł. Kawalerki ogłaszano w tym okresie w cenie 5064 złotych za metr kwadratowy. Miesiąc wcześniej kawalerki były oferowane średnio po 5077 złotych za metr kwadratowy. Dotychczas najwyższy poziom cen kawalerek w tym roku zanotowano w marcu. Wówczas średnia cena oscylowała na poziomie 5443 złotych za metr kwadratowy. W przypadku mieszkań dwupokojowych średnia cena nieznacznie wzrosła - z 4883 złotych za metr w lipcu do 4861 złotych w sierpniu. Delikatny spadek odnotowano w przypadku cen mieszkań 3-pokojowych. Średnia cena ofertowa 3-pokojowego lokalu spadła w ciągu miesiąca z 4874 zł/m2 do 4868 zł/m2. Mieszkania 4-pokojowe są oferowane obecnie drożej niż w lipcu. Średnia ogłoszeniowa cena metra to 4544 zł, podczas gdy jeszcze w lipcu za metr żądano 4438 złotych.

ceny mieszkań w koszalinie 2019

Jak przygotowywany jest raport na temat cen nieruchomości w Koszalinie?

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań zostały obliczone na podstawie wszystkich ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom. Cena dotyczy zarówno mieszkań w starym budownictwie, jak i w nowoczesnych apartamentowcach. Średnią cenę obliczono na podstawie analizy cen mieszkań jedno-, dwu-, trzy- oraz czteropokojowych bez względu na rodzaj budownictwa. Analizując ogłoszenia zamieszczone w serwisie Otodom warto wspomnieć, że ceny metra kwadratowego mieszkań w Koszalinie zaczynają się od 2500 zł (ponad 100-metrowe mieszkanie do generalnego remontu usytuowane w kamienicy). Najdroższe obecnie mieszkanie wyceniane jest na 10000 zł za metr kwadratowy (trzypokojowe w stanie deweloperskim w nowym budownictwie z ogródkiem, tarasem oraz garażem).

Mateusz Masłoń / N Biuro Nieruchomości / Koszalin